Latest Posts

Olej rafinowany czy nierafinowany - który wybrać?

By 21:13:00 , , , , , ,



   Na rynku spotkamy oleje różnego rodzaju, ale czy wiemy co kryje się pod pojęciami „rafinowany” bądź „nierafinowany”? Niestety większość osób podczas kupowania oleju nie zwraca na to uwagi i za normę uznaje olej bez smaku, koloru czy zapachu. Dlatego też warto przyjrzeć się bliżej produktom jakie najczęściej kupujemy dla naszych rodzin.

Proces rafinacji

Wydobywanie oleju z nasion odbywa się dwustopniowo:

1.      Wstępne tłoczenie w prasach:
Nasiona poddawane są kondycjonowaniu, które ma na celu wyrównanie jego wilgotności, rozdrobnienie, a następnie prażenie w temp. ok. 100ºC. Dalej odbywa się tłoczenie. W prasach surowiec wystawiony jest na działanie ciśnienia do 160 Mpa (wysokość zależna od producenta). Wzrostowi ciśnienia towarzyszy podwyższanie temperatury do 160ºC, lecz niestety jest to równoznaczne z utratą w surowcu białka, błonnika, witamin i minerałów.

2.      Ekstrakcja wytłoków:
W wytłokach zachowuje się ok 15-20% tłuszczu wydobytego podczas procesu ekstrakcji rozpuszczalnikiem węglowodorowym (ropopochodnym). Obecnie najczęściej używanym rozpuszczalnikiem jest heksan. W następnej kolejności olej potraktowany jest destylacją pary wodnej usuwając rozpuszczalnik. Wszystko to w temp. powyżej 150ºC.

Teraz przechodzimy do rafinacji oleju, która wielostopniowo oddziałuje na olej wysoką temperaturą, wodą i chemikaliami:

1.      Odśluzowanie:
Jest procesem w obecności kwasu fosforowego (wraz z innymi kwasami mineralnymi i organicznymi), a także wysokiej temperatury. Usuwane są fosfolipidy (wraz z lecytynami, które przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego), składniki białkowe, chlorofil, mangan, miedź, wapń i żelazo.

2.      Odkwaszanie:
Usuwane są wolne kwasy tłuszczowe przez dodatek ługu sodowego (czyli wodnego roztworu wodorotlenku sodu), zachodzi wówczas reakcja hydrolitycznego zmydlenia.
3.      Bielenie:
Na olej oddziałują substancje absorbujące w postaci: ziemi bielącej, węgla aktywnego czy tlenku glinu w temp. ok. 90ºC. Olej pozbywa się wtedy chlorofilu i feofityny. Dochodzi do utleniania i izomeracji co skutkuje powstaniem niebezpiecznych dla zdrowia tłuszczów trans.

4.      Dezodoryzacja (odwanianie):
Dbanie o to, by usunięte zostały związki smakowo-zapachowe przez destylację parą wodną w temp. 200-300ºC.
Jak widać co proces olej bardzo traci na wartości, więc dlaczego w ogóle powstaje?

Olej rafinowany
Jak już wyżej zostało wspomniane, olej rafinowany to surowce poddawane działaniu silnych środków chemicznych (m.in. heksanem), a dodatkowo wysokim temperaturom. Cały proces ekstrahowania ma na celu produkcję jak największej ilości produktu bez smaku, koloru oraz zapachu, za to z bardzo długim terminem przechowywania. Końcowy produkt pozbawiony jest chlorofilu, witaminy E, karotenu, żelaza, wapnia, fosforu czy miedzi. To wysoka temperatura dochodząca do ponad 200ºC zmienia nienasycone kwasy tłuszczowe w syntetyczne tłuszcze trans, czyli tłuszcze szkodliwe dla zdrowia.
Innym sposobem pozyskiwania oleju jest wyciskanie w prasach w nieco niższej temperaturze (ok 90ºC), a następnie filtrowanie i deodoryzowanie. Ten sposób charakteryzuje się zatrzymaniem większości ze związków odżywczych, lecz już bez zapachu i smaku.

Plusy:
+ baza pod wszelkiego rodzaju kremy i balsamu (charakteryzują się brakiem zapachu)
+ dłuższy termin ważności
+ mniejsze prawdopodobieństwo uczulenia

Minusy:
- utrata części bądź wszystkich związków odżywczych
- na efekty kuracji trzeba dłużej poczekać

Olej nierafinowany
Pozyskiwany jest w sposób bezpieczniejszy dla produkty, bo na drodze mechanicznego wyciskania orzechów czy nasion w niskiej temperaturze (poniżej 70ºC), do tego dodatkowo należy przecedzić oleju od pozostałości roślinnych. Pozyskany w ten sposób olej ma dość mętną konsystencję, a co najważniejsze zachowuje swój naturalny smak i zapach. Proces ten jest małoinwazyjny, dlatego też zachowuje swój naturalny konserwant w postaci witaminy E zapobiegającej szybszemu jełczeniu. Olej bogaty jest w związki odżywcze, które znakomicie wpływają na nasz organizm.

Plusy:
+ zawierają więcej składników odżywczych
+ naturalny konserwant w postaci witaminy E
+ szybsze działanie pielęgnacyjne

Minusy:
- krótki termin ważności
- mogą uczulać
- nie zawsze przyjemnie pachną

Tak. Oleje mają swoje zapachy. Niewielu wie, że olej rzepakowy może pachnieć kwitnącym polem rzepaku, olej słonecznikowy ma smak słonecznika, olej lniany zostawia lekki posmak orzechów, a olej kokosowy daje wyśmienity aromat delikatnych kokosów.

Klient powinien znać różnicę między olejem rafinowanym, a nierafinowanym by świadomie podejmować decyzję podczas zakupu. Dlatego zachęcamy do zakupów w naszym sklepie, gdzie staramy się dobierać producentów.


W naszej ofercie znajdziecie Państwo oleje firm:
Kosmetyki naturalne:


Your Natural Side: oleje rafinowane (uzyskane wyłącznie przy użyciu prasy) oraz szeroka gama olejów nierafinowanych.

You Might Also Like

0 komentarze