#2 Odkrywamy Etykiety | BUDYŃ ŚMIETANKOWY - DR. OETKER
Wielu z nas budyń kojarzy się z dzieciństwem. Do wyboru mamy wiele smaków oraz wersje z cukrem oraz bez cukru, ale czy wiemy co kryje się w nich pod różnymi nazwami? Spójrzmy zatem na skład:
skrobia kukurydziana, skrobia modyfikowana, skrobia ziemniaczana, aromat (dość ogólnie napisane), barwnik: żółcień chinolinowy
E 1420 - skrobia modyfikowana - Można spotkać również jako: skrobia acetylowana, monooctan skrobi. Jest to jedna ze skrobi modyfikowanych (nie mylić z GMO), substancja syntetyczna, (stosowana jako stabilizator, emulgator, nośnik, zagęstnik i środek wiążący). Zaliczana do nieszkodliwych.
Używana do: różnych produktów spożywczych np.: sosy, dressingi, majonez, zupy, owocowe, nadzienia cukiernicze, jogurty smakowe, pasztet, mrożonki.
E 104 - barwnik: żółcień chinolinowy - jest to syntetyczny barwnik w kolorze zielono-żółtym. Stosowany często w wyrobach cukierniczych; może uwalniać w organizmie histaminę, więc powinni unikać jej astmatycy i alergicy. Może powodować stany zapalne, pokrzywkę, a także wpływać na wzrost nadpobudliwości. Powoduje ona mutacje materiału genetycznego co czyni ją czynnikiem rakotwórczym. W niektórych krajach została zupełnie wycofana i zakazana np. w USA czy Japonii. Podobno gdy przestrzegamy dziennej dawki, nie powinny występować żadne skutki uboczne. Europejski Urząd Bezpieczeństwa Żywności w roku 2009 ustalił normę do dziennego jej spożycia, która wynosi 0,5mg/kg masy ciała. Substancja niekorzystna dla zdrowia, dlatego odradza się jej częste spożywanie.
Na opakowaniu produktu powinna widnieć informacja składająca się z nazwy barwnika lub jego numeru E oraz ostrzeżenia, że może mieć szkodliwy wpływ na aktywność i skupienie uwagi u dzieci.
Używana w: gotowych napojach gazowanych i słodyczach, np. budyń w proszku, rybach wędzonych, żywności przetworzonej.
Wartości odżywcze w 100g:
Białko: 1,80 g
Węglowodany: 15,70 g
Tłuszcz: 1,10 g
0 komentarze