Latest Posts

Kasza jaglana - czy naprawdę odchudza?

By 14:34:00 , ,


Drobne, żółte ziarenka z charakterystyczną kropką to kasza jaglana. Nadal pozostaje bardzo niedoceniana, choć jej popularność wzrasta. Znakomicie sprawdza się zarówno w potrawach słonych jak i słodkich, ale do naszego jadłospisu powinniśmy ją wprowadzić ze względu na jej właściwości zdrowotne, które są naprawdę niezliczone. Dla każdego z nas ma coś dobrego: dla dzieci – nie zawiera glutenu, więc wskazana jest dla alergików; dla seniorów – poprawia pamięć i opóźnia procesy starzenia.


Kasza jaglana to nic innego jak łuskane proso. Pod względem wartości odżywczych jakie w sobie zawiera, można ją porównywać z kaszą gryczaną. Ma bardzo mało skrobi za to dostarcza dużą ilość białka, które jest bardzo łatwo przyswajane. Znajdziemy w niej również witaminy z grupy B: B1 (tiamina), B2 (ryboflawina), B6 (pirydoksyna) oraz żelazo czy miedź, krzem, witaminę E i lecytynę.

Właściwości kaszy jaglanej

Kasza jaglana ze względu na swoją lekkostrawność stosowana jest w dietach u osób mających problemy z chorobami układu pokarmowego. Ponadto nie zawiera glutenu, dlatego też jest doskonała dla alergików, chorych na celiakie. Ma właściwości antywirusowe, a na błony śluzowe działa wysuszająco, dlatego jest wskazana przy katarze.

Kasza jaglana jak i gryczana, przywraca organizmowi równowagę kwasowo-zasadową. Neutralizuje kwasy żołądkowe, więc skutecznie walczy ze zgagą. Polecana jest osobom, które marzną zimą ze względu na swoje rozgrzewające właściwości.

Dzięki zawartości krzemu zbawiennie wpływa na skórę, włosy i paznokcie oraz zapobiega odwapnieniu kości. Wskazana jest dla osób pracujących intelektualnie, przygotowujących się do matury czy sesji, ze względu na duża zawartość witaminy E i lecytyny wspomagających pamięć i koncentrację.

Kasza jaglana a odchudzanie

Kasza jaglana, jak większość kasz jest dość kaloryczna, bo na 100 g ugotowanej kaszy przypada około 99 kcal. Indeks glikemiczny również nie należy do najniższych, wskazuje wartość bliską 71. Porównując z ryżem brązowym czy kaszą gryczaną, których wskaźnik znajduje się w okolicach 50, w przypadku kaszy jaglanej jest rzeczywiście wysoki, dlatego nie powinni po nią sięgać diabetycy i osoby na diecie Montignaca. Mimo wszystko powinniśmy ją spożywać, biorąc pod uwagę chociażby zawarty w niej krzem, odpowiadający za szybszą przemianę materii. 

Całość przeczytasz: TUTAJ

You Might Also Like

0 komentarze