Latest Posts

Miód spadziowy - skąd się bierze i jakie ma właściwości?

By 11:55:00 , ,


Miód spadziowy jest jednym z najdroższych miodów w Polsce, ponieważ spadź z której powstaje, występuje w Polsce w niektórych regionach nawet co kilka lat. Przez to jest często pomijany, a jego właściwości zdrowotne nie są zapewne większości znane. Miód ten jest charakterystyczny w smaku, a jego kolor uzależniony jest od rodzaju drzewa z jakiego pochodzi. Swoje szerokie zastosowanie zawdzięcza uniwersalnemu działaniu w profilaktyce wielu schorzeń oraz łagodzeniu ich symptomów.
Miód jest bardziej odżywczy niż cukier i ze względu na większą zawartość węglowodanów przy jednoczesnej niskiej kaloryczności, warto dodawać go do słodzenia potraw czy napojów.


Jak i z czego powstaje miód spadziowy
Miód spadziowy powstaje ze spadzi, czyli soku niektórych drzew. To lepka, słodka wydzielina występująca głównie latem w postaci kropelek na drzewach, wydzielana przez mszyce i czerwce wysysające soki z młodych pędów i liści. Najczęściej jest to: świerk, jodła, sosna, modrzew, klon, dąb, brzoza, buk, wierzba, głóg.
Spadź można zbierać na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest bezpośrednie zbieranie z roślin, natomiast drugim – zbieranie z mszyc wgryzających się w rośliny i wydalających również spadź. Pszczoły zbierają ją z miejsc nakłutych przez pasożytujące owady sokiem komórkowym i następnie produkują z niej miód spadziowy. W naszym kraju najsmaczniejsze miody spadziowe uzyskuje się z drzew liściastych, lecz spotkamy również miody wytwarzane przez pszczoły ze spadzi drzew iglastych o łagodniejszym smaku i ładniejszym aromacie.

Właściwości zdrowotne miodu spadziowego
Prym wiedzie zastosowanie w chorobach dróg oddechowych. Działa antyseptycznie, przeciwzapalnie i wykrztuśnie, dlatego też dobrze wpływa na przeziębienia i poważniejsze choroby, takie jak np. zapalenie płuc, przez co polecany jest w czasie przeziębienia. Miód spadziowy dzięki bogactwu flawonoidów, stosowany jest także przy schorzeniach układu krwionośnego i pozytywnie działa na serce dzięki właściwościach przeciwmiażdżycowych. Średnia ilość flawonoidów w miodzie spadziowym zebranym w Polsce wynosi ok. 6,5 mg/kg, a związków fenolowych spotkamy ok. 645 mg/kg w spadzi iglastej i ok. 1260 w spadzi liściastej. Jego spożywanie również korzystnie działa na układ nerwowy czy schorzenia stawów.
Osoby pracujące w szkodliwych warunkach przy produkcji toksycznych substancji, a także po kuracjach silnymi lekami (np. sterydowymi) powinny spożywać miód dzięki właściwościom odtruwającym. Ponadto sprawdza się w leczeniu anemii, astmy, kamicy nerkowej oraz reguluje przemianę materii,. Chwalony jest także przez swoje właściwości przeciwrakowe.
Miód spadziowy polecany jest także przez stomatologów znających jego właściwości zapobiegające tworzeniu się kamienia nazębnego. Wyróżnić możemy dwa gatunki miodów spadziowych: liściasty i iglasty.

Miód spadziowy iglasty
Wyróżnić możemy dwa gatunki miodów spadziowych i pierwszym z nich jest miód spadziowy iglasty. Spadź iglasta pochodzi z drzew iglastych, ma łagodniejszy smak niż spadź z drzew liściastych z lekkim posmakiem żywicznym. Ma dość charakterystyczny kolor – ciemny, prawie czarny z odcieniem zielonkawym lub nawet szarawym. Najczęściej miód spadziowy iglasty uzyskuje się ze świerków, jodły, sosny czy modrzewia. Znakomicie sprawdza się w schorzeniach dróg oddechowych, przewodu pokarmowego, zaparciach, biegunkach, chorobach serca i naczyń oraz nerwicy.

Miód spadziowy liściasty
Drugim gatunkiem miodów spadziowych jest miód spadziowy liściasty, który pochodzi z drzew owocowych oraz liściastych. Ten wytwarzany z drzew owocowych przyjmuje barwę złocistożółtą i zapach kwiatów, natomiast miód z drzew liściastych charakteryzuje się niezbyt przyjemnym smakiem. Jasna barwa miodu ciemnieje pod wpływem światła i tlenu.

Całość przeczytasz: TUTAJ

You Might Also Like

0 komentarze