Latest Posts

Kawa - dlaczego warto ją pić?

By 01:05:00 , ,



Kawa niegdyś uważana była za napój diabła, jej właściwości docenione zostały dopiero przez papieża Klemensa VIII i wtedy też zyskała zasłużony rozgłos. Do Polski kawa dotarła w XVII w., a swoje początki miała w gdańskich kawiarniach zwanych kafehauzami. Na pozostałą część Polski została rozpowszechniona , gdy w książkach pojawiły się publikacje dotyczące jej zdrowotnego wpływu na układ pokarmowy.


Współcześnie najpopularniejszymi gatunkami są Arabica i Robusta, które z kolei dzielą się na wiele odmian. Kawy różnią się niemal wszystkim – od miejsca pochodzenia, charakteru czy kształtu ziaren. Arabica jest najstarszą, a jednocześnie najpopularniejszą kawą, która opanowała świat pod względem produkcji w 70%. Jej ziarna są podłużne, płaskie i lekko zielonkawe o zakrzywionym szwie. Otrzymana kawa jest łagodna i aromatyczna, ale spotkać możemy także rodzaje z domieszkami smakowymi. Delikatnemu zapachowi towarzyszy dość niska zawartość kofeiny wahająca się między 1 a 1,7%. Drugim najpopularniejszym gatunkiem jest Robusta, charakteryzująca się ostrym i gorzkawym smakiem. Kształt ziarna jest okrągły, szew prosty, a kolor bladozielony, czasem nawet szary. Towarzyszy mu silniejsze stężenie kofeiny mieszczące się w przedziale 2–4,5%, a jej produkcja na świecie sięga prawie 30%.

Trzecim gatunkiem jest kawa Liberika, której produkcja nie przekracza 1% ze względu na nierównomierny rozwój jagód. Jednocześnie na kawowcu można spotkać jagody dojrzałe i niedojrzałe, więc plantatorzy rzadko decydują na uprawę tego gatunku. Najdroższą kawą na świecie jest kawa luwak, której filiżanka kosztuje prawie 100 zł, a jej ziarna wybiera się z odchodów indonezyjskiego łuskana muzanga, który zjada jedynie najlepsze owoce kawy.

Właściwości zdrowotne kawy

Powodem, dla którego kawa ma tylu wielbicieli jest kofeina, przez to nie zdajemy sobie sprawy z tego, co cennego jeszcze w sobie kryje. Znajdziemy w niej antyoksydanty w postaci kwasu chlorogenowego i kawowego, sole odpowiadające za wiązanie ważnych pierwiastków (np. wapń, potas, magnez, fosfor, żelazo, sód, cynk, miedz, kobalt, nikiel, mangan, chrom) oraz witamin z grupy B, kwasy organiczne: mrówkowy, octowy, glikolowy i mlekowy. Ziarno kawy bogate jest także w kwasy tłuszczowe, olejki eteryczne czy białka, węglowodany i błonnik.

Jedną z najważniejszych właściwości leczniczych kawy jest wspomaganie odchudzania przez poprawienie przemiany materii i towarzyszące temu spalanie tkanki tłuszczowej.

Zwiększa procesy myślowe, dzięki oddziaływaniu na centralny układ nerwowy i przyspieszeniu przepływu impulsów elektrycznych w mózgu. Ułatwia koncentrację, poprawia pamięć krótkotrwałą, a wchłanianie z układu pokarmowego zaczyna się już po 15 minutach od wypicia filiżanki kawy, natomiast największe jej stężenie odczuwamy po ok. 3 godzinach.

Badania wykazują, że obniża stężenie histaminy – substancji biorącej udział w reakcjach alergicznych, natomiast fakt, iż rozszerza oskrzela powoduje spadek częstotliwości ataków duszności.

Cały artykuł możesz przeczytać: TUTAJ 


You Might Also Like

11 komentarze

  1. Mnie do picia kawy przekonywać nie trzeba, ale pijam tylko z mlekiem. Dopóki kiedyś ktoś znowu nie obali teorii, że jest zdrowa, to ja w to wierzę. 3 moja kawy dziennie - to takie trzy chwile pełne przyjemności, aromatu i relaksu. Właśnie obok stoi mała czarna z odrobiną mleka w mojej ulubionej filiżance .;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja kawę też traktuję jako chwila przyjemności i relaksu :) Odskocznie od codziennych obowiązków :)

      Usuń
  2. Czuję się rozgrzeszona z ilości wypijanej kawy:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No.. za dużo też nie można :) ale najważniejsze, że ma jakieś właściwości zdrowotne - można soboe to tym tłumaczyć :)

      Usuń
  3. Nawet nie wiedziałam, że kawa ma tyle właściwości zdrowtnych! Dziękuję za poszerzenie mojej wiedzy!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oj kawa jest naturalnym bogactwem :) Zapraszamy na kolejne wpisy :)

      Usuń
  4. Jak to dobrze, że taka zdrowa ;)

    OdpowiedzUsuń
  5. Kawę uwielbiam - za jej smak i zapach, niestety z przyczyn zdrowotnych muszę unikać kofeiny.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja w chwili obecnej pocieszam się kawą inką albo kawą z cykorią :)

      Usuń
  6. Jestem kawoszem, kawoszką - nie wiem jak się to odmienia- z dziada pradziada:)...

    OdpowiedzUsuń