Latest Posts

ZDROWY TRYB ŻYCIA - to Twój wybór

By 09:30:00 ,


Zdrowy styl życia ma na celu uchronienie nas przed wieloma chorobami. Jednocześnie wiąże się to z samodyscypliną, cierpliwością, planowaniem posiłków z wyprzedzeniem oraz pilnowaniem regularnego ich spożywania. Dla wielu jest to niestety nieosiągalne…
Poniżej przedstawiam kilka zasad, które należy wprowadzić w swoje życie, aby długo cieszyć się dobrym zdrowiem. Do dzieła…
Zasady zdrowego stylu życia Zasady zdrowego stylu życia uwzględniają większość z powyższych zasad, choć są rozbite na bardziej szczegółowe, mogą pomóc w uchronieniu nas przed następstwami złego odżywiania się. Negatywne skutki mogą odczuwać zarówno nasze narządy wewnętrzne, jak i narządy ruchu, dlatego by cieszyć się długim i spokojnym życiem powinniśmy odżywiać się świadomie.
1.      Jedz 4 – 5 posiłków dziennie
Wskazana porcja posiłków to 3 w ciągu dnia, natomiast zalecana to minimum 4 posiłki. Powinny być one urozmaicone pod względem produktów w nich dostarczanych, ale przede wszystkim powinny być o stałych godzinach. Organizm jest przygotowany na dostarczenie nowej porcji paliwa w postaci jedzenia, a dzięki temu nie magazynuje niestrawionych resztek w postaci tkanki tłuszczowej, tylko wydala je, przygotowany na przyjęcie kolejnej porcji pożywienia. Regularne jedzenie usprawnia metabolizm. Tutaj widać, że diety czy głodówki nie mają racji bytu, ponieważ kiedy organizm wie, że nie dostanie zaraz kolejnej porcji jedzenia, przerodzi poprzedni posiłek w tkankę tłuszczową, która stanowi energię na zapas. Mamy wtedy rozregulowany metabolizm i efekt jo-jo. Nie powinniśmy się przejadać, a jedynie zaspokoić głód. Podjadanie między posiłkami również jest niewskazane, ponieważ dostarcza to jedynie dodatkowych – zazwyczaj pustych kalorii.
2.      Jedz powoli
Należy gryźć powoli. Pokarm podczas przeżuwania miesza się ze śliną, która przygotowuje znakomite podłoże dla soków żołądkowych. Pokarm swobodnie przechodzi przez żołądek nie powodując bólu brzucha.
3.      Ogranicz żywność przetworzoną
Producenci żywności dodają nam dużo polepszaczy w postaci sztucznych barwników, konserwantów czy innych syntetycznych dodatków. Mimo, iż wzbudza to wiele kontrowersji i dużą ich część wycofano z użytku, inne uznano za niebezpieczne, a inne okazały się m.in.: rakotwórcze czy alergizujące. Zmieniają one zapach, smak, konsystencję, kolor, a także przedłużają datę spożycia. Niemniej jednak potrafią oszukać konsumenta. Tymi dość podejrzanymi są: E 127 Erytrozyna, E 131 Błękit patentowy, E 142 Zieleń S, E 211 Benzoesan sodu, E 221 Siarczyn sodu, E 250 – E 252 Azotyny i azotany sodu i potasu, E 310 Galusan propylu, E 320 Butylohydroksyanizol (BHE), E 321 Butylohydroksytoluen (BHT), E 338 Kwas fosforowy, E 621 Glutaminian sodu, E 951 Aspartam, E954 Sacharyna. Dlatego warto czasem spojrzeć na etykietę i sprawdzić na co wydajemy nasze pieniądze.
4.      Nie pij podczas posiłku
Mało kto wie, że nie powinno się pić w trakcie posiłku, ponieważ powoduje to rozcieńczenie soków żołądkowych, a tym samym zaburzenie procesów trawiennych. Takie postępowanie przyczynia się do powstawania gazów, wzdęć i zaparć. Osoby, które nie mogą przyzwyczaić się do braku płynu w czasie posiłku i przeszkadza im suchość w ustach, mogą przepłukać usta. Pamiętajmy, że podczas „suchego” posiłku zjemy mniej – to dobra wskazówka dla osób odchudzających się.
5.      Jedz produkty o niskim indeksie glikemicznym i z niskim ładunkiem glikemicznym
Doprowadzenie do wysokiego poziomu insuliny sprzyja nadwadze, a dzieje się to za sprawą spożywania dużych ilości węglowodanów, które znacznie i gwałtownie podnoszą poziom glukozy we krwi, czyli mają wysoki indeks glikemiczny (znaleźć można także wyjątki, które choć są węglowodanami o wysokim IG – nie podnoszą poziomu glukozy)…..


 Całość przeczytasz: TUTAJ

You Might Also Like

0 komentarze