Latest Posts

Miód gryczany - jego właściwości lecznicze i zdrowotne

By 10:15:00 , ,



Miód znany był już w starożytności, gdzie w grobowcach faraonów umieszczane były naczynia z miodem. Dzisiaj nasze babcie, znając ich właściwości zdrowotne i lecznicze działanie, zarażają nas miłością do niego. Wiemy, jakie ma znaczenie dla organizmu człowieka i znając rozmaite rodzaje, potrafimy korzystać z jego dobrodziejstw.


Miód gryczany ma bardzo charakterystyczny wygląd i to właśnie dzięki kolorze ciemnej, mocnej herbaty potrafimy rozpoznać go bez zastanowienia. Oprócz typowego ciemnobrązowego koloru, rozpoznawalny jest także intensywny zapach biało-różowych kwiatów gryki, a także ostry ostry zapach miodu jest powodem niechęci przede wszystkim wśród dzieci.

Miód gryczany – właściwości lecznicze i zdrowotne

Działanie lecznicze rozpowszechnione jest na całym świecie choćby ze względu na substancje wzmacniające i oczyszczające naczynia krwionośne – rutynę, co wyróżnia miód gryczany na tle innych. Dzięki temu zalecany jest w dużej mierze osobom starszym, które skarżą się na problemy związane z układem krwionośnym np. na podłożu miażdżycowym. Cukry proste są bezproblemowo wchłaniane do krwioobiegu, a co za tym idzie, potrafią w niedługim czasie odżywić mięsień sercowy. Górują nad sacharozą faktem, iż wchłaniane są bezpośrednio do krwioobiegu omijając wątrobę.

Miód gryczany mimo, iż jest wysokokaloryczny, nie powoduje nadwagi. Rutyna zapobiega rozkładowi witaminy C poprawiając przyswajalność, sprzyja szybszemu gojeniu się ran, zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych, dlatego też jego spożywanie polecane jest przy złamaniach. Miód gryczany zawiera również duże ilości magnezu, który potrzebny jest w stanach wyczerpania nerwowego oraz reguluje rytm pracy serca.

Zawiera sporo minerałów i witamin np. żelaza, które jest bardzo łatwo przyswajalne, witaminy C oraz białka. Porównując z miodami o jasnej barwie, miód gryczany przodującym w leczeniu niedokrwistości spowodowanej niedoborem żelaza u dzieci oraz dorosłych.

Słoweńscy naukowcy wykazali, iż systematyczne spożywanie tego produktu powoduje wzrost poziomu hemoglobiny we krwi oraz wzmaga rozwój odnowy i sprawia, że organizm jest silniejszy po wyczerpujących chorobach. Niektórzy zauważyli również korzystny wpływ na wzrok, słuch oraz na poprawę pamięci.

Miodem można również słodzić kawę czy herbatę. Należy zwrócić uwagę na fakt, że żelazo zawarte w miodzie jest w pełni wchłaniane, w przeciwieństwie do żelaza zawartego w mięsie czy warzywach.

Ile kalorii ma miód gryczany

Miód gryczany mimo, iż jest wysokokaloryczny, nie powoduje nadwagi. Na 100 g produktu przypada 340 kalorii. Jest źródłem cukrów prostych, które w szybkim tempie przenikają do krwioobiegu odżywiając cały organizm. W jego składzie znajdziemy aż 80% węglowodanów, które jesteśmy w stanie spalić w 100%.

Na co miód gryczany – zastosowanie


Miód gryczany jest stosowany nie tylko do użytku wewnętrznego np. przy złamaniach, osłabieniu naczyń krwionośnych, anemii czy braku odporności, ale można usłyszeć o nim także w kosmetyce. Miód gryczany ze względu na zawartość rutyny wspomagającej wchłanianie witaminy C, używany jest w wielu kosmetykach. Najczęściej spotkamy go w kremach przeciwzmarszczkowych, ponieważ może on pełnić rolę antyoksydantu, zapobiegającemu starzeniu się skóry.

Całość możesz przeczytać: TUTAJ

You Might Also Like

4 komentarze

  1. Ciekawy blog, dobrze, że tu trafiłam. Przydatne i ciekawe informacje ;) Będę wpadać częściej ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Miód gryczany? Czy jest on tylko z kwiatów gryki?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak dokładnie :) Miód gryczany pozyskiwany jest z nektaru kwiatów gryki.

      Usuń